کامپیوترهای All-in-One


کامپیوترهای All-in-One

درباره‌ی آل این وان (All in One)

امروزه دستگاه‌های آل این وان، با سرعت روبه‌رشدی درحال جایگزین شدن کامپیوترهای دستاپ هستند. بهتر است بگوییم که این کامپیوترها چیزی بین دستگاه‌های PC و لپتاپ هستند. اصطلاح All in One، به‌معنی (همه در یک) اشاره به کامپیوترهایی دارد که تمام سخت‌افزاهای داخل کیس، به‌صورت یکجا درداخل مانیتور آنها تعبیه شده‌اند و این دستگاه را تبدیل به رایانه‌ای جمع‌و جور و سبک کرده است. بیشتر سیستم های all in one صفحه لمسی دارند و به جای اسپیکر جداگانه، یک اسپیکر داخلی قدرتمند دارند. باوجود همه اینهایی ‌که دربالا گفته‌شد؛ این سیستم‌ها همچنان نسبت‌به کامپیوترهای دستاپ ضعیف‌تر و درعین قیمت بالاتری دارند و قابلیت ارتقا آنها کمتر است.

کامپیوترهای همه کاره

تاریخچه کامپیوترهای آل این وان

Kaypro II, Osborne 1, TRS-80 Model II و Compaq Portable اولین سیستم‌های آل این وان بودند که برای کاربران حرفه‌ای درسال 1980 تولید شدند. دربین تمام تولید‌کنندگان، شرکت اپل چندین مدل از این دستگاه، مثل ورژن اولیه مکینتاش درهمان سال و iMac را دربین سال‌های 1990 تا 2000 عرضه‌کرد. استیو جابز در ساخت بعضی از آل ین وان ها مثل  iMac G4، از اجزای لپتاپ استفاده کرد تا بتواند اندازه سیستم خود را کاهش دهد. در اواسط سال 2000، پنل صفحه‌نمایش بسیاری از آل این وان ها شروع به باریک‌تر شدن کردند و بعدتر حتی تکنولوژی صفحه‌نمایش لمسی نیز به‌آنها اضافه‌شد.

روندتکامل کامپیوترهای همه کاره

کامپیوترهای همه‌کاره و یا همان آل این وان، چه معایب و مزیت‌هایی دارند؟

مهم‌ترین وبارزترین مزیتی که این قبیل دستگاه‌ها دارند این است که فضای بسیار کمتری اشغال می‌کنند و آن بی‌نظمی و به‌هم ریختگی کامپیوترهای دستاپ را ندارند. آن کیس بدقواره و کلی سیم و کابل حذف شده و میزان آلودگی بصری را کاهش داده‌است. امروزه بسیاری از این سیستم‌های همه‌کاره به قدری ظریف و زیبا هستند که توجه هرکاربری را به‌خود جلب می‌کنند. علاوه‌براین‌ها سبک‌ترند و برق کمتری مصرف می‌کنند. از طرفی، یکسری از معایب نیز متوجه این دستگاه‌ها هستند که امیدواریم درسال‌های آتی این مشکلات نیز برطرف شوند. یکی از بارزترین نقطه‌ضعف های کامپیوترهای همه‌کاره، قیمت بالای آن درمقابل کارآیی کمتر و پردازنده‌ی کندتر نسبت‌به PC ها هستند. این سیستم‌ها خیلی زودتر از کامپیوترهای رومیزی قدیمی می‌شوند و قابلیت ارتقایابی درآنها بسیار محدود است. اگر بخواهیم این دستگاه را تعمیر کنیم یا  بعضی از اجزای آن را تعویض کنیم؛ به مشکل برمی‌خوریم. شاید اگر بخواهیم این نوع کامپیوترها را با لپتاپ مقایسه کنیم، تفاوت چندانی ازنظر کارآیی بین آنها پیدا نکنیم؛ بااین‌حال، بزرگترین مزیتی که کامپیوتر همه‌کاره نسبت‌به لپتاپ دارد این است که صفحه‌نمایش بزرگی دراختیار شما می‌گذارد؛ درحالی‌که لپتاپ‌ها که به‌زور اندازه صفحه‌نمایش‌شان به 17 اینچ می‌رسد، قابل مقایسه با صفحه‌نمایش 20-27 اینچی آل این وان ها نیستند.

مقایسه کامپیوترهای همه کاره و دستاپ

برای خرید کامپیوترهای همه‌کاره به چه نکاتی توجه کنیم؟

صفحه نمایش

مهمترین و اولین فاکتوری که باید درنظربگیرید، انتخاب صفحه‌نمایش است زیرا اولین چیزی که دیده می‌شود صفحه‌نمایش است. هرچه صفحه‌نمایش‌تان بزرگتر باید میزان رزولوشن آن نیز افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین بهتر است که صفحه‌نمایشی بین 23-24 اینچ و یا حتی 27 اینچی انتخاب کنید. اگر شما نیاز دارید که همزمان چند تا کار را باهم انجام دهید این نوع صفحه‌نمایش به شما این امکان را می‌دهد و یا مثلا می‌توانید برنامه‌ای مثل اکسل با اطلاعات زیاد را به‌راحتی بر روی این صفحه‌نمایش رصد کنید و در یک نگاه به همه اطلاعات دسترسی داشته‌باشید.

صفحه نمایش کامپیوترهای همه کاره

پردازنده

هرچند پردازنده Core i3 هم کار شما راه می‌اندازد، اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که کامپیوتری را انتخاب کنید که پردازنده‌ی آن Core i5 باشد تا بتوانید عکس‌ها و فیلم‌های خود را به راحتی ادیت کنید یا همزمان چند کار را بر روی سیستم خود انجام دهید. حی اگر شما نیاز به سیستمی با عملکرد بالاتری دارید تا بتوانید کارهای پیچیده‌تری نیز انجام دهید می‌توانید پردازنده‌ی Core i7 را انتخاب کنید.

رم

رم حافظه موقت کامپیوتر زمانی که دارید از آن استفاده می‌کنید است. هرچه میزان حافظه رم شما بالاتر باشد، دست شما بازتر است و سرعت کارتان افزایش پیدا می‌کند. 8 گاگابایت رم می‌تواند تمام کارهای محاسباتی را انجام دهد. خبر خوب اینکه رم جزو اجزای گرانقیمت به‌حساب نمی‌آید و شما می‌توانید به‌راحتی آن را تهیه کنید و سیستم خود را ارتقا بدهید.

حافظه داخلی

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که کامپیوترهای همه‌کاره نسبت‌به کامپیوترهای رومیزی، قابلیت ارتقا کمتری دارد و شما پس از خرید این محصول نمی‌توانید حافظه داخلی آن را تعویض و یا ارتقا دهید. پس بهتر است که در انتخاب آن دقت لازم را داشته‌باشید. هرچه میزان حاظه داخلی بیشتر باشد، به‌نفع شماست زیرا فضای بیشتری برای ذخیره سازی دراختیار شما قرار می‌دهد. از طرفی نوع حاظه SSD، از HDD بهتر و سرعت آن بالاتر است.

پورت‌ها

تعداد و نوع پورت‌های که یک کامپیوتر آل این وان دارد فاکتور مهمی درانتخاب آن است. بنابراین دقت کنید که دستگاه مورد نظرتان تونع زیادی از انواع پورت‌ها را داشته‌باشد تا دیگر مجبور نباشید از دانگل استفاده کنید. البته اینکه این پورت‌ها در کجای سیستم تعبیه شده‌باشند نیز بسیار مهم است زیرا این پورت در پشت دستگاه واقع شده‌باشند و دسترسی به آنها سخت باشد، عملا به هیچ دردی نمی‌خورند. ضمنا باید به اندازه کافی بین آنها فاصله وجود داشته‌باشد تا موقع استفاده پورت کناری مسدود نشود.

جای پورت های کامپیوترهای همه کاره

خرید اینترنتی کامپیوترهای آل این وان

امروزه انواع مختلف برندهای کامپیوترهای آل این وان مثل اچ‌پی، اپل، دل و لنوو دربازار موجود است. شما می‌توانید به‌راحتی از فروشگاه اینترنتی کپ‌کیت با چندین سال سابقه فروش، در انواع مختلف برندها، قیمت‌ها و اندازه‌ها کامپیوتر دلخواه خود را خریداری کنید.